Spitsbergen zdjęcia

Często wiele różnych przedmiotów codziennego użytku powstało zupełnie przypadkowo. Nie inaczej było w przypadku znanej figurki przedstawiającej konia ze szwedzkiego regionu Dalarna.


Początkowo ten jeden z symboli szwedzkiej kultury był rzeźbiony jako zabawki dla dzieci. Robiono je z drewna – łatwo dostępnego i powszechnie używanego materiału. Natomiast wyobrażenie konia było naturalne, ponieważ to zwierzę było nieodłącznym elementem inwentarza.

W wieku XIX figurki nabrały również znaczenia gospodarczego, ponieważ zaczęto ich używać jako środka płatniczego, wymieniając je na inne towary, a wykonywanie ich dotychczas na potrzeby domowe zamieniło się w masową produkcję.

konik z Dalarna

Jeden ze sposobów zdobienia słynnej figurki, foto: Mysid, źródło: Wikipedia

Najprawdopodobniej figurki koników początkowo powstawały w takich miejscowościach jak Bergkarlås, Risa, Vattnäs i Nusnäs w centralnej Szwecji. Były robione z niemalowanego drewna; dopiero na początku XIX wieku zaczęto je malować na biało lub czerwono, a następnie dekorować (w XIX wieku rzemieślnik Stikå-Erik Hansson z miejscowości Risa wprowadził nową technikę zdobienia przy użyciu dwóch kolorów – czerwonego i białego – rozprowadzanych tym samym pędzlem. Jest ona używana do dzisiaj).

Międzynarodowa sława konika z Dalarna rozpoczęła się na początku XX wieku po prezentacji figurki na światowych wystawach w Paryżu (1937) i Nowym Jorku (1939). Od tej pory ze zwykłej zabawki stał się symbolem narodowym i jedną z najczęściej kupowanych pamiątek.


Spodobał Ci się artykuł? A może chcesz się dowiedzieć więcej o Skandynawii?

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

 

Podstawowe informacje

Flaga Szwecji

 Oficjalna nazwa: Królestwo Szwecji

Język urzędowy: szwedzki

Stolica: Sztokholm

Całkowita liczba ludności: 9 596 436

Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna

Waluta: korona szwedzka (SEK)

Religia dominująca: luteranizm

Graniczy z: Finlandią, Norwegią

Podział administracyjny: 21 regionów administracyjnych (län) i 290 gmin (kommuner)

Duże miasta: Sztokholm, Göteborg, Malmö, Uppsala, Västerås

 

 

Scroll to top