Spitsbergen zdjęcia

W Sztokholmie spotkali się uczeni z różnych krajów, aby porozmawiać o stanie Morza Bałtyckiego oraz określić dalsze działania mające na celu jego ochronę.

Nadmierny połów ryb, zakwit wód, obecność substancji toksycznych w wodzie powodują, że na dnie Morza Bałtyckiego są miejsca, w których nie istnieje żadne życie. Natomiast raporty dotyczące stanu wód Bałtyku są z roku na rok coraz gorsze.

Na terytorium Szwecji istotnym problemem jest zakwit wód, które zanieczyszczają plaże na wschodnim i południowym wybrzeżu kraju oraz zmniejszenie się populacji dorsza, ryby bardzo popularnej w szwedzkiej kuchni.

morze bałtyckie

Zakwit wód Morza Bałtyckiego, źródło: http://sverigesradio.se.

"Posiadamy sporą wiedzę odnośnie stanu Bałtyku (...). Istotną kwestia jest stworzenie indeksu stanu wód. Jego zaletą byłoby połączenie wielu różnych celów" - stwierdził Thorsten Blenckner, adiunkt i naukowiec pracujący w Stockholm Resilience Centre na Uniwersytecie w Sztokholmie, jeden z organizatorów 2-dniowej konferencji, która odbywa się w dniach 14-15 maja w Sztokholmie.

Pomysł Indeksu Stanu Wód Morza Bałtyckiego jest autorstwa naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii, którzy klika lat temu rozpoczęli podobny projekt monitorowania stanu wód oceanów. Projekt ma na celu nie tylko badanie stanu wód oraz populacji różnych gatunków ryb, ale również tego, czy połowy są prowadzone w sposób zrównoważony, jak wiele mieszkańców jest zatrudnionych w branży turystycznej w miejscowościach nadmorskich oraz jaki jest wskaźnik bezrobocia w tej grupie oraz czy istnieją miejsca, rzadkie gatunki zwierząt, które są charakterystyczne dla danego regionu ze względów kulturowych, duchowych i in.

"Nie chodzi nam jedynie o badanie negatywnego wpływu człowieka na stan oceanów, ale jak, w sposób zrównoważony, możemy korzystać z zasobów wód oceanicznych. Tak więc nie chodzi o nienaruszony stan wód, z których człowiek nie może korzystać, ale o równowagę pomiędzy człowiekiem a naturą, z której możemy korzystać w przyszłości" - powiedział Ben Halpern, naukowiec z Uniwersytetu w Kalifornii, prowadzący badania nad stanem wód w oceanach, uczestnik sztokholmskiej konferencji.

Zgodnie z dostępnymi wynikami badań, stad wód oceanu światowego oceniono na 65 w skali od 1 do 100. Szwecja została oceniona na 66 punktów, co daje jej 84 miejsce w rankingu 221 państw biorących udział w badaniu.

Źródło: http://sverigesradio.se

 


Spodobał Ci się artykuł? A może chcesz się dowiedzieć więcej o Skandynawii?

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Podstawowe informacje

Flaga Szwecji

 Oficjalna nazwa: Królestwo Szwecji

Język urzędowy: szwedzki

Stolica: Sztokholm

Całkowita liczba ludności: 9 596 436

Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna

Waluta: korona szwedzka (SEK)

Religia dominująca: luteranizm

Graniczy z: Finlandią, Norwegią

Podział administracyjny: 21 regionów administracyjnych (län) i 290 gmin (kommuner)

Duże miasta: Sztokholm, Göteborg, Malmö, Uppsala, Västerås

 

 

Scroll to top