Spitsbergen zdjęcia

Jednym z chyba najpiękniejszych zjawisk na niebie, które jest również charakterystyczne dla krajów skandynawskich, jest zorza polarna. Kiedy pojawi się na niebie, można na nią patrzeć godzinami...

 Zorzę możemy obserwować za kołem podbiegunowym - w północnej części Norwegii czy Szwecji. Można ja oglądać od września do lutego przy bezchmurnym niebie. Trzeba się tylko cieplej ubrać i przygotować termos z gorącą herbatą, bo zorzowy spektakl może czasami potrwać dobre parę godzin.

zorza polarna

Jak powstaje zorza polarna?

Zjawisko zorzy powstaje w wyniku oddziaływania elektrycznie naładowanych cząstek wyrzucanych przez Słońce na rozrzedzone gazy wysokich warstw atmosfery, głównie jonosfery, czyli warstwy rozciągającej się na wysokości ok. 80-85km nad powierzchnią Ziemi.

Powstanie zorzy polarnej jest związane z okresem aktywności Słońca, który trwa 11 lat, a jego apogeum następuje w ostatnim roku i charakteryzuje się olbrzymimi wybuchami na powierzchni Słońca.

Aktywność słoneczna zakłóca pole magnetyczne Ziemi za pomocą emisji tzw. wiatru słonecznego – strumienia cząstek wysyłanych przez powierzchnię Słońca, co wywołuje te wspaniałe efekty świetlne. Od czego zależy kolor zorzy? Te najczęściej spotykane mają barwę zieloną lub czerwoną, co jest związane z rodzajem pierwiastków, których atomy są pobudzane przez wiatr słoneczny – atomy azotu dają barwę czerwoną, tlenu zaś – zieloną.

Zorza polarna to również bardzo wdzięczna zjawisko do fotografowania. Trzeba tylko zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt fotograficzny i uzbroić w cierpliwość, bo w zależności od natężenia barw zorzy, trzeba dobrać odpowiedni czas naświetlania.

Zorza polarna na Spitsbergenie.

 

{googlepagebadge}

Scroll to top