Spitsbergen zdjęcia

Lodowce to nieodłączny element skandynawskiego krajobrazu. Możemy je podziwiać bez względu na porę roku - kiedy jednak planujemy bliższe spotkanie z nimi, powinniśmy pamiętać nie tylko o zabraniu ze sobą aparatu fotograficznego, ale raków, czekana, liny czy odpowiednio ciepłego ubrania.

Na terytorium Szwecji znajduje się 237 lodowców, a w Norwegii ok. 1600 (prawdziwą kraina lodowców jest norweski archipelag Svalbard). Lód lodowcowy tworzący lodowce powstaje tam, gdzie jest wystarczająco zimno, a śnieg pada regularnie i w dużych ilościach. Dlatego lodowce spotykamy w górach, a miejsca, w których biorą swój początek (pola firnowe) znajdują się powyżej tzw. linii wiecznego/wieloletniego śniegu.

Lodowiec Briksdal

Czoło Lodowca Briksdal (norw. Briksdalsbreen). Park Narodowy Jostedalsbreen, Norwegia

Jak powstaje lód lodowcowy?

Śnieg, który występuje w postaci opadu i pokrywa powierzchnię, jest poddawany działaniu różnych warunków klimatycznych – promieni słonecznych, które go roztapiają czy ujemnych temperatur, kiedy to zamarza na powrót. Wtedy dochodzi do zmiany struktury takiej pokrywy śnieżnej, co nosi nazwę „firnizacji”.

Co oznacza to tajemnicze zjawisko? Aby z płatków śniegu powstał lód lodowcowy, musi dojść do kilku poważnych zmian. W pierwszym etapie śnieżynki pod wpływem temperatury zamieniają się w śnieg gruboziarnisty, czyli z charakterystycznych „gwiazdek” zmieniają kształt na bardziej kulisty. Taka forma sprzyja zbliżaniu się tych cząsteczek do siebie, co powoduje, że powstałe kryształki lodu stale rosną.

Wschodni Lodowiec Torrela

Tzw. martwe czoło Wschodniego Lodowca Torrela (norw. Austre Torellbreen). Spitsbergen, Svalbard (Norwegia)

Kiedy są wystarczająco duże, mamy do czynienia z drugim etapem, kiedy ze śniegu gruboziarnistego powstaje tzw. „firn”. Pamiętajmy, że w ciągu tych przeobrażeń w strukturze zmieniającego się śniegu cały czas znajdują się bąbelki powietrza, których ilość stopniowo maleje w zależności od nacisku masy śnieżnej. Ponieważ co roku pada śnieg, ten nacisk na pokrywę śnieżną jest coraz większy, a powietrze jest wypychane na zewnątrz. Tym samym gęstość lodu wzrasta i powstaje lód lodowcowy o charakterystycznym niebieskim odcieniu.

Powstawanie lodu lodowcowego to bardzo długi proces – przykładowo na Grenlandii trwa on 150-200 lat, co i tak jest okresem stosunkowo krótkim, biorąc pod uwagę złożoność tego zjawiska.

 


Spodobał Ci się artykuł? A może chcesz się dowiedzieć więcej o Skandynawii?

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Scroll to top