Spitsbergen zdjęcia

Chociaż Skandynawia kojarzy nam się z mroźną i nieprzyjazną krainą, nie jest to do końca prawda. Ze względu na położenie geograficzne klimat jest tutaj dość różnorodny, a przez większą część roku wcale nie panuje zima.

Pogoda w Skandynawii w przeważającej części tego obszaru jest zazwyczaj łagodna. Klimat Skandynawii zmienia się z północy na południe i ze wschodu na zachód. W zależności od lokalizacji warunki pogodowe mogą być inne w różnych regionach, a zakres temperatur jest dość szeroki. Na przykład pogoda w Danii jest związana z morskim klimatem na zachodnim wybrzeżu kraju, który jest charakterystyczny dla Europy. Tak samo jest w południowej części Szwecji i zachodnim wybrzeżu Norwegi, gdzie łagodniejszy klimat wpływa na warunki pogodowe.
 
Norwegia pogoda
średnie roczne temperatury w Norwegii [źródło: Wikipedia]
 
 
Szwecja pogoda
 
 Średnie temperatury w Szwecji w wybranych miesiącach: styczeń, kwiecień, lipiec, październik [źródło: www.visitsweden.com]
 
Średnie temperatury w ciągu roku w stolicy Danii [źródło: www.worldweatheronline.com]


Centralna część Skandynawii od Oslo po Sztokholm posiada cechy bardziej wilgotnego klimatu kontynentalnego, który stopniowo ustępuje klimatowi podbiegunowemu klimat im dalej na północ.

W górach na terytorium Norwegii i Szwecji można odnaleźć obszary pokryte tundrą, charakterystyczne dla klimaty alpejskiego, które charakteryzują się niskimi temperaturami w zimie.
 
Informacje o aktualnej pogodzie dla krajów skandynawskich możecie znaleźć tutaj.
Scroll to top