Spitsbergen zdjęcia

Jan Mayen - jest to norweska wyspa położona na Oceanie Arktycznym, pomiędzy Grenlandią, Svalbardem, Islandią i Norwegią.

Wyspa jest częścią Grzbietu Śródatlantyckiego, zatem jest pochodzenia wulkanicznego. Na wyspie znajduje się najbardziej na północ położony aktywny stratowulkan Beerenberg (drugi po Etnie pod względem wysokości w Europie). Istnieje tu również niebezpieczeństwo trzęsień Ziemi. Wokół wyspy występują znaczne złoża ropy naftowej oraz gazu.

Na wyspie, będącej ścisłym rezerwatem przyrody, znajduje się 26 lodowców, można również chodzić po tundrze, górach i wulkanach, czy wokół dwóch największych jezior Nordlaguna i Sørlaguna. Można podziwiać liczne kolonie kapturników morskich i fok grenlandzkich. Można obserwować populacje 27 gatunków ptaków m.in. fulmarów, alk, maskonurów, mew trójpalczastych oraz nurników. Gdy sytuacja lodowa jest sprzyjająca, to pojawiają się niedźwiedzie polarne.

Na wyspie w osadzie Olonkibyen mieszkają pracownicy Norweskiego Instytutu Meteorologicznego, norweskich sił zbrojnych, pracujących na stacji radionawigacyjnej Loran-C dla NATO, stacji sejsmicznej i radiowej oraz satelitarnej stacji naziemnej Galileo. Wyspę zamieszkuje obecnie 18 osób oraz dwa psy alaskan husky: Ingolf i Grayling.

Na wyspie znajduje się lotnisko, lecz nie ma portów ani przystani. Wojskowe samoloty transportowe przylatują 8 razy w roku z norweskiego miasta Bodø. W przeszłości na wyspie mieszkali wielorybnicy oraz traperzy, do dzisiaj wędrując po wyspie można spędzić nocleg w 10 starych chatach traperskich.

nw

 

źródło:www.jan-mayen.no

Podstawowe informacje

Flaga Norwegii

 Oficjalna nazwa: Królestwo Norwegii

Język urzędowy: norweski

Stolica: Oslo

Całkowita liczba ludności: 5 057 000

Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna

Waluta: korona norweska (NOK)

Religia dominująca: luteranizm

Graniczy z: Szwecją, Finlandią, Rosją

Podział administracyjny: 5 regionów (landsdeler) i 19 okręgów (fylker)

Duże miasta: Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand

 

 

Scroll to top