Spitsbergen zdjęcia

8 marca 2015r. mieszkańcy Longyearbyen na Spitsbergenie witali pierwsze promienie Słońca po trwającej pół roku nocy polarnej, a coroczny “Tydzień Słońca - Solfestuka” w tym roku  został wyjątkowo przedłużony do 20 marca.

Zaćmienie Słońca (całkowite, częściowe lub obrączkowe) jest na pewno jednym z bardziej spektakularnych i wyjątkowych zjawisk astronomicznych, które robi wrażenie na wszystkich, którzy je obserwują. To zjawisko warto obejrzeć choć raz w życiu.

W dniu 20 marca była okazja do obserwacji całkowitego zaćmienia, kiedy Księżyc przesłania tarczę Słońca. Zjawisko można było obserwować wzdłuż wąskiego pasa w rejonie Północnego Atlantyku, m.in. właśnie na Svalbardzie, Wyspach Owczych oraz biegunie północnym. W Longyearbyen zaćmienie Słońca będzie trwać dokładnie od 11:10:42 do 11:13:09, czyli przez 2 minuty i 27 sekund. Tuż przed fazą całkowitego zaćmienia można obserwować Perły Baily'ego (tzw. zjawisko “pierścień z diamentem”), a sama faza kończy się błyskiem światła.

19 marca na UNIS (The University Centre in Svalbard) odbył się wykład popularnonaukowy na temat Słońca, jego rodzajów zaćmień i powstawania zórz polarnych, poprowadzony przez naukowców-astronomów z Norwegii i USA. Od 9 do 24 marca można też było wziąć udział w otwartym kursie “The Stormy Sun and the Northern Lights”, prowadzonym przez wydział Geofizyki Arktycznej UNIS. Odbył się również koncert muzyczny “Eclipse Blues”.

nw

 

źródło:www.unis.no

Spodobał Ci się artykuł? A może chcesz się dowiedzieć więcej o Skandynawii?

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Podstawowe informacje

Flaga Norwegii

 Oficjalna nazwa: Królestwo Norwegii

Język urzędowy: norweski

Stolica: Oslo

Całkowita liczba ludności: 5 057 000

Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna

Waluta: korona norweska (NOK)

Religia dominująca: luteranizm

Graniczy z: Szwecją, Finlandią, Rosją

Podział administracyjny: 5 regionów (landsdeler) i 19 okręgów (fylker)

Duże miasta: Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand

 

 

Scroll to top