Spitsbergen zdjęcia

8 marca 2015r. mieszkańcy Longyearbyen na Spitsbergenie witali pierwsze promienie Słońca po trwającej pół roku nocy polarnej, a coroczny “Tydzień Słońca - Solfestuka” w tym roku  został wyjątkowo przedłużony do 20 marca.

Add a comment
Czytaj więcej...

Pomimo białych Świat Bożego Narodzenia i niskich temperatur w grudniu na obszarze całego kraju, rok 2014 okazał się najcieplejszym w historii Norwegii - poinformował norweski Instytut Meteorologiczny.

Add a comment
Czytaj więcej...

1 lipca w Norwegii zniesiono zakaz korzystania z segway'ów w miejscach publicznych, co dało początek wzrostowi zainteresowania tym sportem.

Add a comment
Czytaj więcej...

Od stycznia trwało głosowanie, podczas którego Norwedzy mieli wskazać najbardziej tradycyjne danie. Wygrał fårikål pozostawiając daleko w tyle pizzę czy tacos.

Add a comment
Czytaj więcej...

Islandia, Finlandia oraz Norwegia znalazły się w czołówce rankingu "2013 Global Gender Gap Report" sprawdzającego, które państwo jest najbardziej przyjazne dla pracujących matek.

Add a comment
Czytaj więcej...

W internecie opublikowano zwiastun filmu dokumentalnego w 3D "Ny-Ålesund - Global Village", opowiadającego o życiu społeczności naukowców, którzy w Ny Ålesund na Spitsbergenie prowadzą badania naukowe dotyczące Arktyki.

Add a comment
Czytaj więcej...

Podstawowe informacje

Flaga Norwegii

 Oficjalna nazwa: Królestwo Norwegii

Język urzędowy: norweski

Stolica: Oslo

Całkowita liczba ludności: 5 057 000

Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna

Waluta: korona norweska (NOK)

Religia dominująca: luteranizm

Graniczy z: Szwecją, Finlandią, Rosją

Podział administracyjny: 5 regionów (landsdeler) i 19 okręgów (fylker)

Duże miasta: Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand

 

 

Scroll to top