Spitsbergen zdjęcia

Każde miejsce ma w sobie to coś, co przyciąga turystów. Mogą to być monumentalne zabytki, dzika przyroda lub... malownicze ulice. I właśnie o tych ostatnich będzie w dzisiejszym wpisie. Gdzie? W Kopenhadze.

Skandynawskie ulice potrafią zachwycić swoja prostotą i paletą barw. Chociaż z początku różnobarwne zabudowania mogą dziwić (zwłaszcza osoby przyzwyczajone do stonowanej kolorystyki miejskiej), wszystko staje się jasne, kiedy przypomnimy sobie o skandynawskim klimacie i nocy polarnej.

Jeśli planujecie wycieczkę do Kopenhagi, warto uwzględnić te miejsca w swoim planie zwiedzania.

 

Nyhavn

To XVII-wieczne nabrzeże, wzdłuż którego ciągnie się szpaler kolorowych domów wybudowanych w XVII i XVIII wieku, pubów oraz restauracji. Ulica prowadzi od Kongens Nytorv, największego placu w Kopenhadze, aż do Teatru Narodowego. W zabytkowym porcie nad kanałem można również zobaczyć stare drewniane statki.

 

Amagergade

Amagergade

Fot. Alex Berger, więcej zdjęć

Niewielka uliczka znajdująca się niedaleko stacji metra Christianshavn, przecznica od arterii Torvegade. Pomimo samochodów zaparkowanych tutaj w dużej ilości, nie traci nic ze swojego uroku. Przy okazji warto zajrzeć do lokalu Kafe Falken na rogu Princessegade, gdzie serwują tanie piwo i gdzie można poczuć prawdziwą atmosferę duńskiego miasta.

 

Magstræde

Malownicza ulica położona tuż nad kanałem, który otacza zamek królewski Christiansborg. Od zachodniej strony łączy się z Rådhusstræd, a od wschodniej z Knabrostræde (warto tu wstąpić do Cafe Retro). Uważa się, że jest to jedna z najstarszych ulic w Kopenhadze.

 

Suensonsgade

Ulica, wzdłuż której ciągną się zabudowania o dawnym przeznaczeniu militarnym (czasem porównuje się ją do Nyboder), które wybudowano w latach 1630-1795. Pomalowano je na kolor pomarańczowy, charakterystyczny dla obiektów tego typu na terytorium Danii. Obecnie część z zabudowań funkcjonuje jako budynki użyteczności publicznej.

 

Sankt Pauls Gade

Ulica usytuowana pomiędzy Kronprinsessegade a Rigensgade. Uroku budynkom dodają krzewy róż, sadzone najczęściej przy drzwiach wejściowych.

 

Olufsvej

Ulica, do której można dotrzeć od zachodu przez Øster Alle, a od wschodu - Østerbrogade. Chociaż nie jest wyłożona tradycyjną i charakterystyczną dla starej części miasta kostką brukową, tylko asfaltem, warto ją zobaczyć ze względu na przepiękna zabudowę.

Autorem tej subiektywnej listy najbardziej kolorowych kopenhaskich ulic jest Alex Berger, amerykański pisarz, podróżnik i fotograf obecnie mieszkający w stolicy Danii. Swoje wrażenia z licznych podróży opisuje na swoim blogu.

 


Spodobał Ci się artykuł? A może chcesz się dowiedzieć więcej o Skandynawii?

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Podstawowe informacje

 Oficjalna nazwa: Królestwo Dani

Język urzędowy: duński

Stolica: Kopenhaga

Całkowita liczba ludności: 5 599 665

Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna

Waluta: korona duńska (DKK)

Religia dominująca: luteranizm

Graniczy z: Niemcami, Szwecją

Z Grenlandią i Wyspami Owczymi tworzy Wspólnotowe Królestwo Danii

Podział administracyjny: 5 regionów i 98 gmin

Duże miasta: Sztokholm, Århus, Odense, Aalborg, Frederiksberg

 

 

Nauka języka duńskiego

Słowniki języka duńskiego

Scroll to top