Spitsbergen zdjęcia

Miesiąc temu Dania została ogłoszona najszczęśliwszym krajem na świecie. Do takiego wniosku doszli ekonomiści z University of British Columbia, autorzy badania "Światowy Raport Szczęścia".

Badano 6 czynników, które mogą wpływać na poczucie społecznego szczęścia - wysokość PKB na mieszkańca, długość życia, brak korupcji na szczeblach władzy, pomoc socjalna, wolność wyboru oraz hojność obywateli.

Zaraz za Danią były Norwegia i Szwajcaria, Szwecja znalazła się na 5 miejscu. Polska w rankingu zajęła 51 lokatę, co na 156 miejsc nie jest wcale złym wynikiem :) (pełny tekst raportu w języku angielskim można zobaczyć tutaj).

Według autorów raportu sport jest jednym z elementów, który wpływa pozytywnie na jakość życia

Duńskim rodzicom przysługują 52 tygodnie pełnopłatnego urlopu wychowawczego - młode matki mogą ustawowo wykorzystać 18 tygodni urlopu, a ojcowie - 2. Pozostały okres rodzice mogą wykorzystać w sposób dowolony. Oprócz tego w Dani istnieje tani lub bezpłatny system żłobków. To dzięki temu aż 79% młodych matek może wrócić do pracy i to na takich samych warunkach jak przed odejściem na urlop macierzyński.

Duńczycy również wysoko oceniają służbę zdrowia - według badania mieszkaniec tego kraju średnio 7 razy w ciągu roku korzysta z opieki zdrowotnej.

W Danii, podobnie jak w innych krajach skandynawskich, wiele kobiet zajmuje wysokie stanowiska, co jest związane z polityką równouprawnienia zawodowego, konsekwentnie prowadzoną przez te państwa.

Kolejnym czynnikiem, który przyczynia się do szczęśliwości mieszkańców Danii, według autorów badania jest... jeżdżenie na rowerze. Jest to jeden z bardziej popularnych środków transportu, który wpływa nie tylko pozytywnie na kondycję i psychikę, ale i środowisko ze względu na swój ekologiczny charakter.

Podkreśla się również dużą rolę zaufania społecznego jaka panuje między ludźmi. Wpływa to pozytywnie na ogólne relacje, a także powoduje, że Duńczycy chętnie udzielają się społecznie, biorą udział w wolontariatach, należą do różnych organizacji działających dla dobra publicznego. Dlatego np. frekwencja wyborcza we wrześniu 2011 roku, która wyniosła 87,7%, nie powinna dziwić.

Raj na Ziemi? Nie, po prostu jeden z krajów, w którym żyje się lepiej, na co ma wpływ wiele czynników - przede wszystkim podejście do życia ;)

Źródło: www.huffingtonpost.com

{googlepagebadge}

Podstawowe informacje

 Oficjalna nazwa: Królestwo Dani

Język urzędowy: duński

Stolica: Kopenhaga

Całkowita liczba ludności: 5 599 665

Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna

Waluta: korona duńska (DKK)

Religia dominująca: luteranizm

Graniczy z: Niemcami, Szwecją

Z Grenlandią i Wyspami Owczymi tworzy Wspólnotowe Królestwo Danii

Podział administracyjny: 5 regionów i 98 gmin

Duże miasta: Sztokholm, Århus, Odense, Aalborg, Frederiksberg

 

 

Nauka języka duńskiego

Słowniki języka duńskiego

Scroll to top