Spitsbergen zdjęcia

Ta mała duńska wyspa położna jest na Morzu Bałtyckim. Jednym z większych miast na wyspie jest XVII-wieczne historyczne​ Ærøskøbing, z brukowanymi uliczkami i stylowymi​, kolorowymi​ domami, niczym z baśni Andersena. Miasto to jest popularne również z tego powodu, że ślub biorą tu pary z całego świata, wyspa ma wręcz renomę "wyspy ślubów".


​Drugie większe miasto to Marstal. Znane jest z tego, że jest zamieszkane głównie przez kapitanów, marynarzy oraz żeglarzy. Warto odwiedzić lokalne Muzeum Morskie. Wyspa słynie z przepięknych plaż. ​Warto zobaczyć plażę Vester Strand. Tamtejsze nadmorskie, drewniane, kolorowe domki są symbolem wyspy. ​Fani geologii niedaleko mogą obejrzeć klify Voderup Klint.

Wyspę bardzo lubią odwiedzać artyści, wędkarze i rowerzyści. Wyspiarska społeczność należy do ruchu "slow food", warto zjeść tam pyszne posiłki w lokalnych restauracjach, np. w Vindeballe Kro.​ Na wyspie jest zaledwie 14 morskich miasteczek oraz trzy miasta, dlatego jest to idealne miejsce do odpoczynku nad morzem. Na wyspę kursują promy,​ np.​ z miasta Svendborg.

źródło:www.tripadvisor.com

Podstawowe informacje

 Oficjalna nazwa: Królestwo Dani

Język urzędowy: duński

Stolica: Kopenhaga

Całkowita liczba ludności: 5 599 665

Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna

Waluta: korona duńska (DKK)

Religia dominująca: luteranizm

Graniczy z: Niemcami, Szwecją

Z Grenlandią i Wyspami Owczymi tworzy Wspólnotowe Królestwo Danii

Podział administracyjny: 5 regionów i 98 gmin

Duże miasta: Sztokholm, Århus, Odense, Aalborg, Frederiksberg

 

 

Nauka języka duńskiego

Słowniki języka duńskiego

Scroll to top