Spitsbergen zdjęcia

Polecamy Waszej uwadze szczególny projekt muzyczny - koncert jazzowy polskiego zespołu w wulkanie Thrihnukagigurna Islandii, który odbędzie się w lutym 2017 roku.

420 kilogramów sprzętu, setki godzin prób i przygotowań, 3600 kilometrów odległości, dziesiątki godzin podróży. Udało się zrealizować pierwszy w historii koncert jazzowy wewnątrz wulkanu. Na miejscu wystąpił zespół Macieja Fortuny z programem inspirowanym polskimi utworami ludowymi.

Maciej Fortuna: Jednym z najbardziej unikatowych zjawisk jest aura miejsca, w którym wykonuję swoją muzykę. Jest ona dla mnie główną inspiracją. Koncert zagraliśmy na dnie głębokiej na ponad 120 metrów komory magmowej czynnego wulkanu, jedynego takiego miejsca na Ziemi, w którym zastygająca lawa utworzyła jaskinię o bajecznych warunkach akustycznych. Sporą obawą była dla nas wizja działania w temperaturze bliskiej 0 stopni Celsjusza. Przygotowywaliśmy się do tych warunków, ale ostatecznie nie byliśmy w stanie przewidzieć jak zachowają się instrumenty, a tym bardziej głos.


Widok z wulkanu, fot. Przemysław Wawrzyniak © Fortuna Music

Drogę do wulkanu Thrihnukagigur można pokonać wyłącznie pieszo, ze względu na okalający go Park Narodowy Bláfjöll. Z pomocą publiczności muzycy przetransportowali prawie pół tony sprzętu, przenosząc go na odległość blisko czterech kilometrów.

Maciej Fortuna: do krateru zjeżdżaliśmy w dwóch grupach, w pierwszej kolejności ekipa techniczna z perkusją, kontrabasem, sprzętem rejestrującym, okablowaniem, statywami, kamerami, następnie publiczność. Pobyt w wulkanie, łącznie z montażem sprzętu nagrywającego, trwał 90 minut – to było nasze maksimum, przed wyjazdem obliczaliśmy szacunkowy czas rozstawiania się i gry, jaki musi nam wystarczyć, by się całkowicie nie wychłodzić.

Materiał dokumentujący przebieg podróży i zagrane na Islandii koncerty będzie miał swoją premierę w lutym 2017 w postaci dwupłytowego albumu CD i DVD.

Koncert w wulkanie stanowi premierę nowego repertuaru zespołu, który od lutego 2017 rusza w trasę.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Zachęcamy do odwiedzenia strony Macieja Fortuny na Facebooku, gdzie znajdziecie bieżące informacje o przygotowaniach do koncertu, a także strony internetowej artysty.

 


Spodobał Ci się artykuł? A może chcesz się dowiedzieć więcej o Skandynawii?

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Zdjęcia z Norwegii

Norwegia zdjęcia

longyaerbyen

 

Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna

Scroll to top