Spitsbergen zdjęcia

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund potwierdzili opowieść o czerwonym nosie renifera Rudolpha na podstawie obserwacji zachowań tych zwierząt.

Obserwacje były prowadzone pod kierownictwem Ronalda Krögera, profesora zoologii, m.in. przy użyciu kamery termowizyjnej.

renifery

 Renifery to zwierzęta żyjące w nieprzyjaznych warunkach klimatycznych - podczas długich zim są zmuszone do szukania pożywienia pod grubą warstwą śniegu. Dlatego podczas jedzenia ich nozdrza są narażone na kontakt z bardzo zimnym podłożem, co grozi odmrożeniami. Tymczasem profesor Kröger zaobserwował, że zwierzęta w celu ogrzania tej części ciała pompują krew z innych części organizmu, co powoduje, że ich nosy nabierają czerwonej barwy.

Te wnioski pochodzą z obserwacji reniferów z ogrodu zoologicznego na terenie Skanii w nocy przy użyciu kamery termowizyjnej. Po obejrzeniu nagrania okazało się, że innym ciepłym punktem na ciele renifera (zaznaczonym na czerwono), oprócz oczu, jest właśnie nos.

Profesor przyznał, że do przeprowadzenia takich badań skłonił go intrygujący fakt, dlaczego nos jego psa jest zimny, podczas gdy u reniferów jest on ciepły. Stwierdził również, że zamierza poświęcić więcej czasu nad rozwikłaniem pierwszego problemu.

Źródło: www.icenews.is

 


Spodobał Ci się artykuł? A może chcesz się dowiedzieć więcej o Skandynawii?

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Zdjęcia z Norwegii

Norwegia zdjęcia

longyaerbyen

 

Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna

Scroll to top